Ortodoncja i leczenie ortodontyczne
Ortodoncja jest specjalnością stomatologii która zajmuje się leczeniem wad zgryzu i zazwyczaj jest identyfikowana z poprawą estetyki uśmiechu. W rzeczywistości celem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie właściwych funkcji, do których zalicza się odgryzanie i rozdrabnianie pokarmu, bądź poprawa wymowy.
Leczenie ortodontyczne jest coraz powszechniej stosowane, gdyż poprawa ustawienia zębów może często zmniejszyć ryzyko urazu, wyeliminować przeciążanie zębów, które może prowadzić do ich wcześniejszej utraty, a także poprawić funkcję żucia i ułatwić oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne obejmuje swoim zakresem zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów.
Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?
Zdrowy i ładny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Noszenie aparatu to główna część procesu leczenia ortodontycznego, którego efektem jest skorygowanie wady zgryzu. Aparat umożliwia zachowanie zdrowego uzębienia, wyleczenie niektórych wad wymowy oraz utrzymanie komfortu jamy ustnej. Proste zęby są mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, dlatego już od najmłodszych lat warto pomyśleć o założeniu aparatu ortodontycznego.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
- Aparaty zdejmowane – stosowane się w wieku rozwojowym w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe
- Aparaty stałe – służą do korygowania poważnych nieprawidłowości zgryzu. Nie są zdejmowane.
- Aparaty nakładkowe – to leczenie za pomocą specjalistycznie przygotowanych nakładek, które są zdejmowane.
Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?
Okres leczenia aparatem ortodontycznym uzależniony jest od nasilenia i skomplikowania wady zgryzu pacjenta. W zależności od metody leczenia i rodzaju aparatu, wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat.
Kto może nosić aparat ortodontyczny?
Nie ma określonej granicy wiekowej w przypadku leczenia aparatem ortodontycznym. Korekcie nieprawidłowego zgryzu może więc poddać się każdy – zarówno dzieci mające zęby mleczne (aparat wyjmowany), jak i młodzież i dorośli mający zęby stałe (aparat stały).
Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
Leczenie wad uzębienia aparatem stałym lub wyjmowanym jest z reguły bezbolesne. Zdarza się jednak sytuacja, kiedy pacjent odczuwa dyskomfort, lecz trwa on zwykle maksymalnie kilka dni. Jest to jednak sprawa indywidualna i uzależniona od odporności pacjenta na ból.
Etapy leczenia ortodontycznego
Konsultacja ortodontyczna
KONSULTACJA, to pierwszy krok, który należy do najważniejszych momentów leczenia. Ortodonta poznaje pacjenta, weryfikuje aktualny stan zgryzu oraz bada, czy nie występują przeciwwskazania do leczenia ortodontycznego.
- Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego pacjent przechodzi przez dogłębną diagnostykę ortodontyczną. Zostają wykonane dwa zdjęcia rentgenowskie: pantomograficzne oraz cefalometryczne, jak i fotografie wewnątrz i zewnątrzustne.
- Kolejnym istotnym elementem, który zostanie wykonany na tym etapie leczenia to skan zębów za pomocą nowoczesnego skanera. Dzięki skanerowi iTero z wielką ulgą żegnamy się z epoką tradycyjnych wycisków, na rzecz wycisków cyfrowych, które są niezbędne do zaprojektowania odpowiedniego rodzaju aparatu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: https://www.cyfrowa-ortodoncja.pl/skaner-itero/
Przedstawienie planu leczenia ortodontycznego
Plan leczenia ilustruje dokładnie jakie działania będą wykonywane przez lekarza w ciągu całego procesu leczenia. Dla ortodonty jest to kluczowe zadanie, w którym ustala kolejność czynności w procesie leczenia ortodontycznego, aby uzyskać najlepszy z możliwych rezultatów.
Lekarz przedstawia pacjentowi wszystkie dostępne rozwiązania, które można zastosować w przypadku danej wady ortodontycznej.
Po wyborze odpowiedniego aparatu następuje kolejny etap leczenia.
Założenie aparatu korygującego
Wizyta trwa około półtorej godziny. Na czas wizyty składa się zapoznanie pacjenta z formularzem świadomej zgody na leczenie ortodontyczne, podpisanie umowy oraz klejenie wybranego aparatu.
Po założeniu aparatu na zęby, pacjent otrzymuje zalecenia związane z odpowiednią higieną jamy ustnej.
Wizyty kontrolne u ortodonty
Wizyty kontrolne odbywają się od 6 do 7 tygodni w zależności od rodzaju aparatu. W przypadku aparatów samoligaturujących jeszcze rzadziej – od 8 do 9 tygodni.
Na wizytach kontrolnych ustalany jest również termin klejenia aparatu na drugi łuk zębowy oraz kolejne kroki leczenia.
W Stencel Stomatologii zajmujemy się również leczeniem ortodontycznym dzieci! Zadzwoń i umów się na konsultację!
Nasi ortodonci w klinice stomatologicznej
Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu?
Nosząc aparat ortodontyczny, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Przede wszystkim pacjent powinien:
- starannie oczyszczać powierzchnię zębów za pomocą szczoteczek, past i płynów, stosować się do zaleceń ortodonty,
- nie spożywać twardych pokarmów,
- unikać ciągnących i oklejających zęby słodyczy,
- zrezygnować z produktów próchniczotwórczych
- wybrać się na wizytę do profesjonalnej higienistki stomatologicznej w celu doboru odpowiednich akcesoriów do higieny jamy ustnej oraz regularnie wykonywać zabieg higienizacyjny
Leczenie ortodontyczne w Chorzowie (blisko Katowic)
Poszukujesz dobrego ortodonty w Chorzowie?