04
Ortodoncja

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Zdrowy i ładny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka. Noszenie aparatu to główna część procesu leczenia ortodontycznego, którego efektem jest skorygowanie wady zgryzu. Aparat umożliwia zachowanie zdrowego uzębienia, wyleczenie niektórych wad wymowy oraz utrzymanie komfortu jamy ustnej. Proste zęby są mniej narażone na próchnicę i choroby przyzębia, dlatego już od najmłodszych lat warto pomyśleć o założeniu aparatu ortodontycznego.

Ile trwa leczenie aparatem ortodontycznym?

Okres leczenia aparatem ortodontycznym uzależniony jest od poziomu zaawansowania wady zgryzu pacjenta. W zależności od metody leczenia i rodzaju aparatu, wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Nie ma określonej granicy wiekowej w przypadku leczenia aparatem ortodontycznym. Korekcie nieprawidłowego zgryzu może więc poddać się każdy – zarówno dzieci mające zęby mleczne (aparat wyjmowany), jak i młodzież i dorośli mający zęby stałe (aparat stały).

Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?

Leczenie wad uzębienia aparatem stałym lub wyjmowanym jest z reguły bezbolesne. Zdarza się jednak sytuacja, kiedy pacjent odczuwa ból, lecz trwa on zwykle maksymalnie kilka dni. Jest to jednak sprawa indywidualna i uzależniona od odporności pacjenta na ból.


Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu?

Nosząc aparat ortodontyczny, należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej. Przede wszystkim pacjent powinien:

– starannie oczyszczać powierzchnię zębów za pomocą szczoteczek, past i płynów,
– stosować się do zaleceń ortodonty,
– nie spożywać twardych pokarmów,
– unikać ciągnących i oklejających zęby słodyczy,
– zrezygnować z produktów próchnicotwórczych.

O czym należy pamiętać podczas noszenia aparatu?

Przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz o wizytach kontrolnych. O ich częstotliwości decyduje ortodonta, lecz zwykle pacjenci noszący aparat stały powinni odwiedzać gabinet co 4 tygodnie, a pacjenci z aparatami wyjmowanymi – co 2 – 3 miesiące. Jedna wizyta kontrolna trwa od 15 do 45 minut.