04
Ortodoncja / Rodzaje aparatów
Aparaty wyjmowane

Aparaty wyjmowane stosuje się w wieku rozwojowym, czyli w trakcie wymiany uzębienia mlecznego na stałe. To tak zwane aparaty dziecięce, służące do wczesnego leczenia ortodontycznego. Dają bardzo dobre efekty leczenia, jednak wymagają dużej współpracy ze strony pacjenta i rodziców. Zalecane do leczenia dzieci w wieku od 4. do 12. roku życia. Aparaty ruchome zbudowane są z płyty akrylowej oraz klamer i łuków wykonanych z drutu stalowego. Dopasowane są do szczęki młodego pacjenta, dzięki czemu odpowiednio kształtują łuk zębowy.

Aparat stały

Aparaty stałe służą do korygowania nieprawidłowości zgryzu znacznie poważniejszych niż w przypadku leczenia aparatem wyjmowanym. Zaleca się je zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży – wszystkim mającym zęby stałe. Nie ma jednoznacznie określonej granicy wieku, do której można poddać się leczeniu aparatem ortodontycznym. Długość noszenia aparatu stałego uzależnia się od wady uzębienia pacjenta.

Aparat stały zbudowany jest z pierścieni, zamków (zaczepów), łuków leczniczych oraz elementów dodatkowych – sprężynek i wyciągów. Pierścienie mocuje się do szkliwa zęba specjalnym klejem, do których za pomocą ligatur, czyli kolorowych gumek, przymocowuje się sprężysty drut.

Rodzaje aparatów stałych:

Aparaty stałe metalowe
To najpopularniejsza na świecie metoda prostowania zębów. Polega na naklejeniu metalowych elementów na zęby i systematycznej wymianie łuków, czyli specjalnych drucików, które dopasowując się do naklejonych wcześniej elementów, ustawiają odpowiednio zęby, tworząc piękny uśmiech. Do tego aparatu można zastosować srebrne lub kolorowe ligatury.

Aparaty stałe ceramiczne
To najwyższej jakości aparaty estetyczne. Dzięki specjalnej technologii kleju do mocowania aparatu, nie ulegają przebarwieniu z kawy czy papierosów. Aparat praktycznie niewidoczny na zębach, nadający się do leczenia każdej wady zgryzu.

Aparaty stałe kryształowe
Są to aparaty, których naklejane na zęby elementy są wykonane z przezroczystego materiału, prawie niewidocznego na zębach. Aparaty te można stosować w dowolnej konfiguracji z zamkami metalowymi, np. zamki kryształowe na przednie zęby, a metalowe na pozostałe. Obecnie właściwości zamków kryształowych są takie same, jak metalowych i można stosować je do leczenia wszystkich typów wad.

Aparaty samoligaturujące
Są to aparaty podobne do tych metalowych i kryształowych. Różnica polega na mechanizmie zamka, czyli elemencie naklejanym do zęba. Nie wymaga stosowania ligatur, czyli elementów łączących zamek z łukiem. W przypadku zamków estetycznych jest jeszcze mniej widoczny, nie zawiera elementów gumowych, które ulegają przebarwieniom. Wizyty kontrolne są rzadsze niż z aparatem stałym.

Invisalign

Co to jest Invisalign?

Aparat Invisalign to najnowocześniejszy model aparatu ortodontycznego. Te przezroczyste silikonowe nakładki są nie tylko komfortowe i skuteczne, ale przede wszystkim niewidoczne na zębach. Przed przystąpieniem do leczenia aparatem Invisalign wykonuje się komputerową wizualizację 3D, dzięki której pacjent może zobaczyć przewidywany efekt końcowy. Ortodonta przygotowuje również indywidualny plan leczenia i określa długość leczenia. Aparaty Invisalign dostosowane są do kształtu uzębienia pacjenta – na podstawie odcisku zębów wykonywany jest zestaw indywidualnych alignerów.

Jak działa Invisalign?

Indywidualnie dopasowane alignery Invisalign korygują krzywy zgryz, wywierając na zębach kontrolowany nacisk. Każdego dnia poszczególne zęby przemieszczają się w pożądanym kierunku poprzez odpowiednią siłę nacisku i odpowiednią ilość czasu. Alignery wymienia się na nowe co dwa tygodnie. Dzięki kolejnym modyfikacją dopasowuje się je do obecnego rozmieszczenia zębów.

Jak długo trwa leczenie metodą Invisalign?

Kolejną zaletą korzystania z aparatów Invisalign jest krótki czas leczenia – wystarczy kilka miesięcy, by pacjent mógł cieszyć się prostymi zębami i ładnym uśmiechem. Zęby przesuwają się przez cały czas trwania leczenia, stopniowo w kierunku ostatecznej, prognozowanej pozycji. Całkowity czas leczenia zależy od wady zgryzu pacjenta. Zwykle wynosi on od 9 do 18 miesięcy.

Jak używać alignerów Invisalign?

Alignery Invisalign wykonuje się z trwałego, termoplastycznego silikonu. Są niewidoczne na zębach, co sprawia, że pacjent może czuć się niezwykle komfortowo. Wystarczy nałożyć je na zęby, by zaczęły one korygować nieprawidłowy zgryz. Nakładki należy nosić przez cały okres leczenia. Wyjątkiem jest pora spożywania posiłków oraz czyszczenia zębów i aparatu.

Clear Aligner

Clear Aligner to metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych nakładek. Jest to zupełnie niewidoczny aparat, bardzo wygodny do noszenia, dla osób ceniących sobie dyskrecję, szczególnie dla pacjentów niemogących pozwolić sobie na aparat stały. Aparat ten zdejmuje się do mycia zębów, co pozwala na dokładną higienę, a także daje możliwość zdjęcia aparatu np. na ważne spotkania biznesowe itp. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tej metody leczenia, nie zawiera żadnych substancji uczulających, a także żadnych metalowych elementów. Jest to najnowsza metoda prostowania zębów. Zaleca się ją zwłaszcza dla osób dorosłych, które cenią sobie komfort i dyskrecję. Średni czas leczenia tą metodą to tylko 6 miesięcy! Leczenie tą metodą stosujemy od 2011 roku, co dało kilkudziesięciu wyleczonych pacjentów. Stabilność efektów leczenia jest taka sama jak przy aparatach stałych.