03
Stomatologia / Protetyka

Protetyka Chorzów

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna daje szansę na odzyskanie pięknego uśmiechu. W jej ramach zajmujemy się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie lub w przypadku znacznego uszkodzenia naturalnego uzębienia – to możliwe dzięki uzupełnieniom protetycznym, które możemy podzielić na dwie kategorie: uzupełnienia protetyczne stałe i ruchome.

Protezy stałe

Uzupełnienia protetyczne stałe mocujemy za pomocą cementu bezpośrednio na uprzednio opracowanym zębie/zębach lub na implancie. Nie można ich swobodnie wyjmować z jamy ustnej. Są stabilne, maksymalnie komfortowe i estetyczne. Są to:

  • korony zębowe, często określane przez pacjentów jako “koronki”, które odtwarzają górną, widoczną część zęba (koronę);
  • mosty protetyczne, wymagające oszlifowania naturalnych zębów sąsiadujących z luką zębową lub wykorzystania implantów jako filarów,
  • wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane najczęściej w przypadku leczenia kanałowego, które poza odtworzeniem estetyki zęba, wzmacniają strukturę korzenia.

Protezy ruchome

Uzupełnienia protetyczne ruchome to protezy zębowe, które nie są mocowane na stałe – pacjent może je wyjmować i wkładać z powrotem. Dopasowujemy je do warunków anatomicznych i czynnościowych jamy ustnej tak, by były maksymalnie komfortowe w użytkowaniu.
Wśród protez ruchomych możemy wyróżnić:

protezy akrylowe, inaczej osiadające (częściowe i całkowite)

Częściowa proteza zębowa może odtwarzać nawet pojedynczy ząb. Z kolei proteza całkowita ma zastosowanie w przypadku bezzębia, czyli całkowitej utraty naturalnego uzębienia – swoją powierzchnią pokrywa wyrostki zębodołowe, a w części górnej również podniebienie.

Proteza akrylowa jest w całości wykonana z akrylu, który dobrze imituje tkanki miękkie (dziąsło i podniebienie), jak i twarde (uzębienie). Mimo zalet, takich jak poprawa estetyki i częściowa odbudowa czynności żucia i wymowy, posiada niestety pewne wady. Osadzamy ją bezpośrednio na błonie śluzowej i dziąsłach, co może powodować stany zapalne przyzębia i przyśpieszać utratę zębów, które pacjent zachował. Przez brak mocowań i podparć bywa niestabilna, toteż często wymaga stosowania specjalnych klejów i kremów do protez.

protezy nylonowe

Stosowane jako protezy tymczasowe bądź jako alternatywa dla protez akrylowych. Są w całości wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, co zwiększa komfort noszenia. Nylon doskonale przylega do dziąsła, jednak bardziej niż akryl chłonie barwniki i zapachy, toteż protezę nylonową trzeba wymieniać średnio co dwa lata.

protezy szkieletowe (z klamrami i bezklamrowe)

Proteza szkieletowa składa się z części akrylowej, będącej imitacją uzębienia i fragmentu dziąsła, oraz metalowej, stanowiącej “szkielet”. Mocowana jest za pomocą klamer umieszczonych na zębach własnych pacjenta (tzw. zęby filarowe) bądź, w przypadku protez szkieletowych bezklamrowych, z wykorzystaniem zatrzasków, zasuw, i oparcia na koronach teleskopowych.

Protezy szkieletowe cechuje wytrzymałość oraz duży komfort użytkowania. Nie przykrywają podniebienia i nie leżą bezpośrednio na dziąśle, co ma miejsce w przypadku protez osiadających. Siły żucia są bezpośrednio przenoszone na ząb, co stymuluje kość szczęki do regeneracji i zapobiega jej zanikowi. To jedno z najchętniej wybieranych i najbardziej optymalnych rozwiązań.

protezy acetalowe

Proteza acetalowa jest wykonana z tworzywa termoplastycznego, które doskonale dopasowuje się do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta, jest odporne na uszkodzenia, zginanie i rozciąganie. Proteza ta mocowana jest na zębach za pomocą specjalnych klamer wykonanych z acetalu, który kolorem można dopasować do odcienia uśmiechu. Najczęściej wykonywana jest u pacjentów, u których występuje reakcja alergiczna na metal bądź, którzy nie tolerują metalicznego posmaku w ustach, odczuwanego nieraz podczas noszenia protezy szkieletowej.

protezy natychmiastowe

Protezę natychmiastową stosuje się od razu po ekstrakcji (wyrwaniu) zęba/ów, by zachować estetykę uśmiechu, zminimalizować dostęp resztek pokarmowych do rany poekstrakcyjnej oraz uniknąć wad wymowy w czasie gojenia. Pacjent nie przechodzi przez okres bezzębia i nie odczuwa związanego z nim dyskomfortu psychicznego.

Proteza zębowa natychmiastowa to jednak rozwiązanie, które nie zawsze można zastosować. Z tej formy uzupełnienia nie mogą skorzystać m.in. pacjenci z ostrą infekcją błon śluzowych.

Protetycy stomatologiczni w Stencel Stomatologia

 

 

 

 

Ile kosztuje proteza zębowa?

Ile rodzajów protez i materiałów, z których są wykonane, tyle cen. Nie bez znaczenia jest również doświadczenie lekarza i laboratorium protetycznego. W Stomatologii Stencel wykonujemy uzupełnienia protetyczne od lat, troszcząc się zarówno o jakość i estetykę protezy, jak i wygodę pacjenta. Nasz cennik usług z zakresu protetyki można zobaczyć poniżej:

Protetyka stomatologiczna
Konsultacja (wywiad, plan leczenia, wycena) 150 zł
Licówka porcelanowa 2 000 zł
Korona pełnoceramiczna – indywidualizowana 3 200 zł
Korona pełnoceramiczna – tlenek cyrkonu 2 000 zł
Korona pełnoceramiczna – e.max 2 000 zł
Korona porcelanowa na podbudowie metalowej 1 200 zł
Korona tymczasowa (wykonywana na miejscu z odlewu) 100 zł
Korona tymczasowa frezowana 200 zł
Belka frezowana 2 000 – 5 000 zł
Inlay, onlay (nakład koronowy) kompozytowy 600 zł
Inlay, onlay (nakład koronowy) pełnoceramiczny 1 200 zł
Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego 300 zł
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy 500 zł
Wkład koronowo-korzeniowy złoty 500 zł + cena złota
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy składany 600 zł
Odbudowa zrębu pod pracę protetyczną 200 zł
Proteza akrylowa całkowita 1 800 zł
Proteza akrylowa częściowa 1 500 zł
Proteza akrylowa całkowita – natychmiastowa 2 000 zł
Proteza szkieletowa 3 000 zł
Proteza elastyczna (nylonowa, acetalowa) 2 500 zł
Przecięcie korony / przęsła mostu 300 zł
Podścielenie protezy 400 zł
Wax up (pojedynczy ząb) 50 zł
Wax up + mock up + szyna (pojedynczy ząb) 200 zł

Najlepsze protezy zębowe – czyli jakie?

W nowoczesnej stomatologii do naszej dyspozycji jest wiele rozwiązań i nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie o najlepszą protezę zębową. Najlepsza to ta, która jest maksymalnie wygodna i doskonale odtwarza utracony uśmiech. Co więcej, dobrze dobrana proteza zębowa może odmłodzić pacjenta nawet o kilka lat!
By poznać dostępne możliwości, zapraszamy na konsultację z protetykiem – po wykonaniu niezbędnej diagnostyki i zapoznaniu się z potrzebami pacjenta, przedstawimy rekomendowany plan leczenia protetycznego.

Protetyka Chorzów, Śląsk

Poszukujesz dobrego stomatologa w Chorzowie?

Zadzwoń

 

Najczęściej zadawane pytania dot. protez zębowych

Jaka proteza zębowa, gdy nie ma zębów?

Jednym z najlepszych rozwiązań, które doskonale odtwarza wszystkie funkcje naturalnego uzębienia i zapewnia maksymalną wygodę, jest pełna implantacja. Alternatywne wyjście to proteza ruchoma oparta na implantach. Nowoczesne protezy zębowe całkowite nie tylko przywracają czynność żucia, ale i komfort psychiczny pacjenta, który odzyskuje swobodę uśmiechania się.

Jak dbać o protezę zębową?

W przypadku protez mocowanych na stałe należy dbać o nie tak samo jak o naturalne zęby – codziennie szczotkować, nitkować i płukać. Szczególną uwagę warto poświęcić okolicy przydziąsłowej koron i mostów, gdzie gromadzi się najwięcej płytki nazębnej.

W przypadku protezy ruchomej, a więc wyjmowanej, najczęstszym błędem jest ograniczenie pielęgnacji do wrzucania jej na noc do szklanki z wodą! Protezę należy na bieżąco (najlepiej po każdym posiłku) dokładnie oczyszczać, ponieważ w ciągu dnia zbierają się na niej osady i resztki pokarmowe, a porowata struktura akrylu to doskonałe siedlisko bakterii i grzybów. Niewyczyszczona proteza to nie tylko zmieniony smak potraw czy brzydki zapach, ale i prosta droga do stanów zapalnych i infekcji.

Proteza jednego zęba – cena?

Uzupełnienie protetyczne pojedynczego zęba będzie miało różną cenę w zależności od jego rodzaju. Innego kosztu należy się spodziewać przy zastosowaniu wkładu koronowo-korzeniowego, korony opartej na implancie czy mostu.

Jaki jest koszt wstawienia zęba do protezy?

Wstawienie kolejnego utraconego zęba do wykonanej wcześniej protezy nie zawsze jest możliwe. By przekonać się, jak jest w danym przypadku, należy zaplanować konsultację z protetykiem.

Protezy zębowe elastyczne czy akrylowe?

Protezy elastyczne, nylonowe są wygodniejsze od protez akrylowych, jednak zdecydowanie mniej trwałe. Wymagają wymiany minimum raz na dwa lata.

Protetyka Śląsk?

Znajdujemy się na Śląsku, jednak prace protetyczne wykonujemy nie na regionalnym, a na światowym poziomie! I choć Katowice można uznać za serce aglomeracji śląskiej, to, gdy na tapet wpada protetyka, to właśnie Chorzów z gabinetami w Stomatologia Stencel jako pierwszy przychodzi na myśl.