03
Stomatologia / Bonding zębów

Bonding zębów Chorzów

Co to jest bonding zębów?

Bonding, inaczej bezpośrednie licówki kompozytowe, to błyskawiczna odbudowa zębów płynną żywicą kompozytową. To metoda bezinwazyjna, bezbolesna i umożliwiająca uzyskanie spektakularnych efektów w bardzo krótkim czasie – już na jednej wizycie. Nic więc dziwnego, że bonding zębów stale zyskuje coraz większą popularność.

Kiedy zdecydować się na bonding?

Piękny uśmiech od zaraz

Bonding to doskonałe rozwiązanie, gdy Pacjent oczekuje efektu estetycznego tu i teraz. W trakcie jednej wizyty jesteśmy w stanie ukryć przebarwienia, nadbudować ukruszenia i odmienić kształt poszczególnych zębów – uzyskać śnieżnobiały Hollywood Smile lub wymarzony, ale bardziej naturalny uśmiech. Odbudowę kompozytem możemy wykonać również na pojedynczym zębie, który wyglądem odstaje od pozostałych.

Bonding na diastemę

Diastema to przestrzeń między górnymi siekaczami. Dla wielu Pacjentów jest kompleksem, odbierającym swobodę i pewność siebie w kontakcie z innymi. Bonding zębów umożliwia zamknięcie diastemy (jak również szpar między pozostałymi zębami) bez lub przy minimalnej ingerencji w tkanki zęba, już na jednej wizycie.

Bonding na krzywe zęby

Tak, to możliwe, jednak wszystko zależy od wady zgryzu. W niektórych przypadkach można optycznie wyprostować krzywy uśmiech. Zawsze jednak rekomendujemy leczenie ortodontyczne, które poza efektem estetycznym, przyniesie Pacjentowi również korzyści zdrowotne.

Zalety bondingu

 • Efekty widoczne natychmiast.
  Bonding można wykonać na jednej wizycie w celu błyskawicznej poprawy estetyki pojedynczego zęba, jak i całego uśmiechu.
 • Metoda bezinwazyjna.
  Bonding zęba nie wymaga szlifowania szkliwa (bądź w minimalnym stopniu), a jego efekty są w dużej mierze odwracalne.
 • Tańszy od licówek porcelanowych i koron zębowych.
  Nie wymaga współpracy z laboratorium protetycznym, co generowałoby dodatkowe koszty.
 • Bonding zęba i bonding zębów.
  Kompozyt można stosować w przypadku niewielkich korekt, jak i spektakularnych metamorfoz. Licówka kompozytowa na pojedynczym zębie pozwala na estetyczną odbudowę ukruszonego czy przebarwionego zęba, dopasowanie go do pozostałych i uzyskanie ładnego, naturalnego efektu. Z kolei bonding na wszystkich zębach pozwala na całkowitą odmianę uśmiechu.

Wady bondingu

 • Licówki kompozytowe są mniej trwałe od porcelanowych. Średnio po około 5 latach kompozyt matowieje i może się kruszyć. By jak najdłużej cieszyć się efektami, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i co kilka miesięcy przeprowadzać polerowanie w gabinecie, co zapobiegnie matowieniu. Bonding można powtarzać w zależności od potrzeb.

Bonding – efekty

Na zdjęciach górnych widać stan uśmiechu przed bondingiem, na dolnych efekty odbudowy kompozytem.

Bonding przed i po Bonding przed i po
Sprawdź także nasze metamorfozy – bonding zębów przed i po!

Jak przebiega zabieg bondingu zebów?

 1. Oczyszczamy powierzchnię zęba.
 2. W niektórych (rzadkich) przypadkach delikatnie opracowujemy ząb.
 3. Wytrawiamy powierzchnię zęba, dzięki czemu kompozyt mocniej się z nią zwiąże.
 4. Nakładamy pierwszą, niewielką warstwę żywicy kompozytowej – bondu.
 5. Kolejną warstwą uzyskujemy satysfakcjonujący kolor, kształt i wielkość zęba.
 6. Precyzyjnie wymodelowany bond naświetlamy specjalną lampą, która go utwardza.

Bonding – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania do bondingu:

 • ukruszony ząb,
 • przebarwienia zębów,
 • niewielkie pęknięcia zębów,
 • diastema,
 • niewielkie przerwy między zębami.

Przeciwwskazania do bondingu:

 • zęby objęte próchnicą,
 • choroby dziąseł,
 • stan zapalny w jamie ustnej,
 • bruksizm (zgrzytanie zębami),
 • nawyki zwiększające ryzyko uszkodzeń zębów, takie jak obgryzanie paznokci czy długopisów.

Ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu zależy od liczby odbudowywanych zębów. Nie bez znaczenia jest diagnostyka i przygotowanie do zabiegu, w tym konieczność uprzedniego wyleczenia ewentualnej próchnicy. Niezwykle istotne jest doświadczenie lekarza, którego umiejętności w dużej mierze warunkują efekty zabiegu. Ceny bondingu na Śląsku to koszt od kilkuset złotych wzwyż. W Stomatologii Stencel w Chorzowie gwarantujemy Pacjentom empatyczną, profesjonalną opiekę, wykwalifikowany zespół lekarzy specjalistów oraz dostęp do nowoczesnych materiałów i technologii. To wszystko zapewnia wysoką jakość obsługi i trwałość efektów. Nasz aktualny cennik można podejrzeć poniżej.

Bonding (jeden punkt) 1000 zł

Najczęściej zadawane pytania na temat bondingu

Bonding zębów – na jak długo?

Trwałość bondingu w dużej mierze zależy od samego Pacjenta i jego nawyków. Dobrze wykonany bonding będzie cieszyć Pacjenta przez kilka lat – średnio ok. 5. Po tym czasie warto go powtórzyć, ponieważ może się kruszyć i odbarwiać.

Czy bonding boli?

Nie. Bonding jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Nie wymaga zastosowania znieczulenia stomatologicznego.

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Na trwałość i estetykę bondingu mają również wpływ nawyki żywieniowe oraz używki. Częste spożywanie barwiących napojów i pokarmów oraz palenie papierosów, sprzyjają przebarwieniom zarówno naturalnych zębów, jak i odbarwieniom licówek kompozytowych. Z kolei, by zapobiec matowieniu licówek, warto regularnie odwiedzać gabinet w celu ich wypolerowania.

Czy bonding na zębach jest widoczny?

Ząb po bondingu nie powinien odróżniać się od pozostałych. Widoczny powinien być jedynie efekt, a więc piękny, harmonijny uśmiech.

Czy bonding jest odwracalny?

Bonding ze względu na swoją bezinwazyjność, a więc brak konieczności szlifowania naturalnych zębów, jest w dużym stopniu zabiegiem odwracalnym.

Bonding zębów Śląsk

Poszukujesz stomatologa w Chorzowie, specjalizującego się w bondingu?

Zadzwoń