03
Stomatologia / Uzupełniania stałe

Korony

Korona jest częścią zęba, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka uśmiechu. Jeżeli ząb uległ zniszczeniu (przez próchnicę lub inne czynniki, jak np. złamanie), rozwiązaniem może być wykonanie korony. Korona taka jest zacementowana na stałe. Oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor.

W ofercie wyróżniamy dwa rodzaje koron porcelanowych:

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej
Wytrzymałość metalu i estetyczny wygląd porcelany sprawiają, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Ten typ uzupełnienia stałego charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość.

Korony porcelanowe na podbudowie z cyrkonu
Charakteryzują się najlepszą estetyką. Dzięki tlenkowi cyrkonu cechuje je wytrzymałość mechaniczna i trwałość, którymi dorównują koronom na podbudowie metalowej. Cyrkon, z którego wykonana jest podbudowa, nie uczula i jest najbardziej estetycznym materiałem stosowanym w stomatologii.

Most protetyczny

Jest wypełnieniem protetycznym mającym na celu uzupełnienie braków w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), połączonych z przęsłem zastępującym brakujący ząb.
Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których osadza się most. Most protetyczny może być wykonany analogicznie jak korony – na podbudowie metalowej, licowany porcelaną lub pełnoceramiczny, bardziej estetyczny i wyglądem najbardziej zbliżony do naturalnych zębów.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

Korony porcelanowe pełnoceramiczne na podbudowie z cyrkonu

Most protetyczny