03
Stomatologia / Uzupełnienia stałe

Uzupełnienia stałe

Korony protetyczne

Korona jest częścią zęba, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka uśmiechu. Jeżeli ząb uległ zniszczeniu (przez próchnicę lub inne czynniki, jak np. uraz – złamanie), rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej lub mostu z wykorzystaniem pozostałych tkanek zęba. Korona taka jest zacementowana na stałe, zdejmowana jedynie w gabinecie przez lekarza. Oprócz odtworzenia uszkodzonych tkanek zęba, korona protetyczna może być wykonywana w celach estetycznych korygując kształt, wielkość lub kolor zęba – w większości przypadków bez konieczności długoczasowego leczenia ortodontycznego.

 

KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE METALOWEJ

Wytrzymałość metalu i estetyczny wygląd porcelany sprawiają, że korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Ten typ uzupełnienia stałego charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość, dlatego zalecany jest do odbudowy zębów bocznych. Możliwa jest odbudowa odcinka przedniego uzupełnieniem na metalu, jednak z czasem użytkowania występować może szara granica między koroną a dziąsłem, dlatego w tym przypadku polecamy wybór koron na podbudowie cyrkonowej.

KORONY PORCELANOWE NA PODBUDOWIE CYRKONOWEJ 

Dzięki tlenkowi cyrkonu cechuje je wytrzymałość mechaniczna i trwałość, którymi dorównują koronom na podbudowie metalowej. Jednak możliwa do uzyskania estetyka jest dużo wyższa. Cyrkon, z którego wykonana jest podbudowa, nie uczula i jest najbardziej estetycznym materiałem stosowanym w stomatologii. Efekt estetyczny i wytrzymałościowy pozwala na stosowanie w przypadku odbudowy zębów przednich i bocznych.

 

KORONA PEŁNOCERAMICZNA 

Charakteryzują się najlepszą estetyką. Pozwalają na uzyskanie przezierności korony protetycznej zbliżonej do naturalnej korony zęba. Szczególnie polecane w przypadku częściowej lub pojedynczej odbudowy w odcinku przednim, dzięki możliwości dokładniejszego odwzorowania struktury zębów sąsiednich, jak również w przypadku poprawy estetyki nie tylko zniszczonych, ale przebarwionych zębów własnych.

RÓŻNICE MIĘDZY KORONĄ PEŁNOCERAMICZNĄ A NA PODBUDOWIE METALOWEJ

LICÓWKI 

Porcelanowe płatki, cementowane do przedniej części zęba – wargowej lub policzkowej. Nie wymagają szlifowania tak dużej części zęba jak przypadku koron.

MOST PROTETYCZNY

Jest wypełnieniem protetycznym mającym na celu uzupełnienie braków w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach), połączonych z przęsłem zastępującym brakujący ząb.
Do wykonania mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których osadza się most. Most protetyczny może być wykonany analogicznie jak korony – na podbudowie metalowej, licowany porcelaną lub pełnoceramiczny, bardziej estetyczny i wyglądem najbardziej zbliżony do naturalnych zębów.

KORONA/MOST TYMCZASOWY

Na każdym etapie leczenia wykonywane jest uzupełnienie tymczasowe, na wzór przyszłej pracy stałej. Niewyjmowane przez pacjenta, cementowane cementem tymczasowym przez lekarza w gabinecie, pozwalające na normalne funkcjonowanie oraz zachowanie estetycznego wyglądu.

Zobacz galerię naszych prac: PROTETYKA / IMPLANTY