03
Stomatologia / Korony protetyczne

Korony protetyczne

Korony zębowe – co to takiego?

Korony to widoczne części zębów, które nie tylko tworzą estetykę naszego uśmiechu, ale i pełnią kluczową funkcję w procesach gryzienia i żucia. Są najbardziej narażone na uszkodzenia i oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych (takich jak substancje osłabiające szkliwo, np. cukier, kwasy, składniki niektórych leków), nic więc dziwnego, że z czasem ich wygląd traci na atrakcyjności. Można temu zaradzić, stosując rozwiązania protetyczne, na przykład korony.

Korony protetyczne można przyrównać do „czapeczek” zakładanych na naturalny, oszlifowany ząb. Doskonale korygują defekty, a w przypadku rozwiązań porcelanowych gwarantują zachwycający efekt. To uzupełnienia stałe, a więc niezdejmowane przez pacjenta, które z powodzeniem mogą posłużyć przez kilkanaście lat.

Rodzaje koron protetycznych

Korony metalowe

Są trwałe i stosunkowo niedrogie, jednak już rzadko stosowane ze względu na mizerny efekt estetyczny. Wyglądają dość nienaturalnie i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Korony cyrkonowe

Wytrzymałe i dość estetyczne, jednak z ograniczoną przeziernością. Ze względu na swoją twardość mogą prowadzić do przyśpieszonego zużycia zębów przeciwległych.

Korony tymczasowe frezowane

To rozwiązanie tymczasowe, które zabezpiecza oszlifowany ząb przed założeniem docelowej korony porcelanowej. Projektowane cyfrowo i frezowane z bloczków PMA.

Korony porcelanowe na metalu

Stosujemy je w naszych gabinetach. To połączenie niezwykłej wytrzymałości metalu z najwyższą estetyką porcelany. Rekomendujemy je jednak do odbudowy zębów bocznych, ponieważ z czasem może tworzyć się szare odcięcie między linią dziąsła a metalem, na którym osadzona jest korona.

Korony porcelanowe na cyrkonie

Są zarówno wytrzymałe, jak i gwarantują doskonały efekt. Tlenek cyrkonu nie uczula, jest materiałem maksymalnie estetycznym, nie ulega przebarwieniom. Korony na cyrkonie rekomendujemy do stosowania zarówno przy zębach przednich, jak i bocznych, zwłaszcza, jeśli pacjentowi zależy na doskonałym wyglądzie przez długie lata.

Korony pełnoceramiczne

To najlepsze z dostępnych na rynku rozwiązań. Są wykonane w całości z jednego materiału. Rekomendujemy je pacjentom szczególnie wymagającym. Wytrzymałe, szczelne, hipoalergiczne (brak elementów metalowych), biokompatybilne i maksymalnie zbliżone do wyglądu naturalnego szkliwa.

Korony zębowe

Dla kogo korony? Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:

  • ząb zniszczony, z dużymi ubytkami, przy którym niemożliwa jest odbudowa kompozytem,
  • ząb uszkodzony, ułamany,
  • ząb osłabiony, leczony kanałowo,
  • duże przebarwienia szkliwa, np. spowodowane leczeniem tetracyklinami,
  • krzywe zęby (z zastrzeżeniem, że nie zawsze możliwe jest osadzenie na nich koron, jak i korony nigdy nie zastąpią leczenia ortodontycznego),
  • chęć uzyskania przez pacjenta szybkiego i spektakularnego efektu.

Przeciwwskazania:

  • zaawansowane choroby przyzębia,
  • zmiany przy wierzchołku korzenia,
  • ząb tak zniszczony, że nie może stanowić fundamentu korony.

Jak przebiega proces opracowywania korony?

W większości przypadków potrzebne są dwie wizyty.

  1. W ramach pierwszej przeprowadzamy niezbędną diagnostykę i kwalifikujemy ząb do założenia korony protetycznej. Jeśli jest mocno zniszczony bądź pochylony i jego oszlifowanie obnaży miazgę, konieczne jest leczenie kanałowe oraz wykonanie tzw. sztyftu, czyli wkładu koronowo-korzeniowego, który zapewni stabilność przyszłej koronie. Jeśli uprzednie leczenie nie jest niezbędne, już na tej wizycie szlifujemy ząb z każdej strony, by zrobić miejsce na koronę i dopasować ją do pozostałego uzębienia kształtem i wymiarem. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest więc całkowicie bezbolesny. Następnie wykonujemy skany i zdjęcia diagnostyczne w studio. Oszlifowany ząb zabezpieczamy koroną tymczasową – dzięki niej pacjent będzie mógł normalnie funkcjonować i uśmiechać się do czasu opracowania w laboratorium protetycznym korony właściwej. Na koniec wizyty lekarz rekomenduje wybór koloru korony, korzystając ze specjalnego wzornika, który można przykładać do naturalnego uzębienia. Oczywiście ostatecznie decyzję o odcieniu podejmuje pacjent.
  2. Na kolejnej wizycie przymierzamy wykonaną koronę porcelanową. Lekarz sprawdza przede wszystkim szczelność i punkty styczne z pozostałymi zębami, pacjent ocenia estetykę i to, czy czuje się komfortowo z nowym uzupełnieniem. Jeśli wszystko jest w porządku, stomatolog cementuje koronę na stałe, a pacjent może przez lata cieszyć się pięknym uśmiechem. Jeśli korona wymaga korekty, trafia z powrotem do laboratorium i jest ponownie przymierzana na kolejnej wizycie.

Pracownia protetyczna CloudLab

W Stencel mamy własną pracownię protetyczną CloudLab, w której pracujemy w technologii CAD/CAM. Prace są projektowane na podstawie diagnostyki cyfrowej i później wykańczane ręcznie przez ceramiste, który, widząc Pacjenta, może lepiej dopasować przyszłą koronę lub cały uśmiech!

 

Czy zakładanie koron na zęby boli?

Nie. Zabieg wymaga oszlifowania naturalnych zębów, jest jednak całkowicie bezbolesny, bo wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Korony porcelanowe – przed i po

Korony zębowe przedKorony zębowe po

Ile kosztują korony porcelanowe?

Ceny koron porcelanowych różnią się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z koroną osadzoną na metalu czy na cyrkonie. Nie bez znaczenia jest też doświadczenie stomatologa i laboratorium protetycznego. W Stomatologii Stencel korzystamy z doskonałej jakości materiałów, a w swojej historii przeprowadziliśmy już setki zachwycających metamorfoz uśmiechu. Aktualny koszt wykonania korony porcelanowej można sprawdzić w naszym cenniku:

Cennik
Konsultacja (wywiad, plan leczenia, wycena) 100 zł
Licówka porcelanowa 2 000 zł
Korona pełnoceramiczna – indywidualizowana 3 200 zł
Korona pełnoceramiczna – tlenek cyrkonu 2 000 zł
Korona pełnoceramiczna – e.max 2 000 zł
Korona porcelanowa na podbudowie metalowej 1 200 zł
Korona tymczasowa (wykonywana na miejscu z odlewu) 100 zł
Korona tymczasowa frezowana 200 zł
Belka frezowana 2 000 – 5 000 zł
Inlay, onlay (nakład koronowy) kompozytowy 600 zł
Inlay, onlay (nakład koronowy) pełnoceramiczny 1 200 zł
Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego 300 zł
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy 700 zł
Wkład koronowo-korzeniowy złoty 700 zł + cena złota
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy składany 800 zł
Odbudowa zrębu pod pracę protetyczną 200 zł
Proteza akrylowa całkowita 1 800 zł
Proteza akrylowa częściowa 1 500 zł
Proteza akrylowa całkowita – natychmiastowa 2 000 zł
Proteza szkieletowa 3 000 zł
Proteza elastyczna (nylonowa, acetalowa) 2 500 zł
Przecięcie korony / przęsła mostu 300 zł
Podścielenie protezy 400 zł
Wax up (pojedynczy ząb) 50 zł
Wax up + mock up + szyna (pojedynczy ząb) 200 zł

Korony protetyczne w Chorzowie

Poszukujesz dobrego stomatologa w Chorzowie?

Zadzwoń

 

Najczęściej zadawane pytania dot. koron protetycznych

Ile wytrzymują korony porcelanowe?

Korony porcelanowe to rozwiązanie trwałe, jednak ich kondycja zależy w dużej mierze od pacjenta, jego nawyków i dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. Korony mogą wytrzymać kilkanaście lat w niezmienionym stanie, a służyć pacjentowi nawet do końca życia! Oczywiście zdarzają się przypadki, w których pierwsze uszkodzenia konstrukcji pojawiają się po kilku latach.

Czy możliwa jest naprawa korony porcelanowej?

Tak, korekta korony porcelanowej jest możliwa. Przy poważniejszej, mocno widocznej utracie części ceramiki, możemy zastosować zestaw do zewnątrzustnej naprawy porcelany i odbudowy kompozytem, choć niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest wymiana korony na nową.

Wybielanie koron porcelanowych – czy jest to możliwe?

Wybielenie korony protetycznej jest niemożliwe, dlatego jeśli po leczeniu planujemy rozjaśnić uśmiech, warto uprzedzić o tym stomatologa, który dobierze odpowiednio jaśniejszy odcień korony. Wybielać można jedynie naturalne zęby.

Czy korony porcelanowe wymagają specjalnej pielęgnacji?

Czyszczenie koron porcelanowych wygląda tak samo, jak w przypadku zębów naturalnych. Prawidłowa, domowa pielęgnacja uzębienia (szczotkowanie, nitkowanie, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej) powinna być wsparta regularnymi kontrolami i profilaktyką (higienizacja) w gabinecie stomatologicznym.

Korony porcelanowe na krzywe zęby?

Tak, to tzw. kamuflaż protetyczny. Warto jednak pamiętać, że im wada zgryzu poważniejsza, tym na korony będą oddziaływać większe siły nacisku, a więc będą one zużywać się szybciej. Przy bardzo krzywym uzębieniu często nie jest też możliwe osiągnięcie idealnego efektu. Kamuflaż nie zastąpi leczenia ortodontycznego.