Aparaty stałe
Aparaty stałe służą do korygowania nieprawidłowości zgryzu znacznie poważniejszych niż w przypadku leczenia aparatem wyjmowanym. Zaleca się je zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży – wszystkim mającym zęby stałe. Nie ma jednoznacznie określonej granicy wieku, do której można poddać się leczeniu aparatem ortodontycznym. Długość noszenia aparatu stałego uzależnia się od wady uzębienia pacjenta.
Aparat stały zbudowany jest z zamków (zaczepów), łuków leczniczych oraz elementów dodatkowych – sprężynek i wyciągów. Zamki mocuje się do szkliwa zęba specjalnym klejem, do których za pomocą ligatur, czyli kolorowych gumek, przymocowuje się sprężysty łuk.
RODZAJE APARATÓW STAŁYCH
APARATY STAŁE METALOWE
To najpopularniejsza na świecie metoda prostowania zębów. Polega na naklejeniu metalowych elementów na zęby i systematycznej wymianie łuków, czyli specjalnych drucików, które dopasowując się do naklejonych wcześniej elementów, ustawiają odpowiednio zęby, tworząc piękny uśmiech. Do tego aparatu można zastosować srebrne lub kolorowe ligatury.
APARATY STAŁE CERAMICZNE
Najwyższej jakości aparaty estetyczne. Dzięki specjalnej technologii kleju do mocowania aparatu, nie ulegają przebarwieniu z kawy czy papierosów. Aparat praktycznie niewidoczny na zębach, nadający się do leczenia każdej wady zgryzu.
APARATY SAMOLIGATURUJĄCE
Są to aparaty podobne do tych metalowych i kryształowych. Różnica polega na mechanizmie zamka, czyli elemencie naklejanym do zęba. Nie wymaga stosowania ligatur, czyli elementów łączących zamek z łukiem. W przypadku zamków estetycznych jest jeszcze mniej widoczny, nie zawiera elementów gumowych, które ulegają przebarwieniom. Wizyty kontrolne są rzadsze niż z aparatem stałym. Leczenie aparatem samoligaturującym jest nieco krótsze niż leczenie klasycznym metalowym aparatem oraz podawane przez pacjentów dolegliwości bólowe praktycznie nie występują.