03
Stomatologia / Higienizacja zębów

Higienizacja stomatologiczna

Profesjonalna higienizacja zębów

Nawet najdokładniejsza, domowa higiena jamy ustnej nie zastąpi zabiegu, wykonanego przez wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną. By zminimalizować ryzyko chorób zębów i przyzębia, profesjonalną higienizację warto na stałe wpisać do kalendarza, tym bardziej, że usuwanie osadu i kamienia nazębnego w Stomatologii Stencel to zabieg bezbolesny, komfortowy i bezpieczny nie tylko dla szkliwa. ale i tkanek miękkich. Poza korzyściami zdrowotnymi, higienizacja niesie ze sobą również korzyści estetyczne – niweluje przebarwienia i rozjaśnia uśmiech.

Higienizacja zębów

Jak przebiega higienizacja?

Higienizacja składa się z kilku elementów:

Skaling

Podstawowy zabieg, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.

Piaskowanie

Zabieg uzupełniający, polegający na usuwaniu przebarwień i osadów za pomocą piaskarki.

Polerowanie

Zabieg polegający na wygładzeniu powierzchni szkliwa, co częściowo zapobiega ponownemu odkładaniu się osadów.

Fluoryzacja

Zabezpieczenie szkliwa środkiem zawierającym fluor, w formie pianki, żelu lub lakieru. Stosowana w celu ochrony zębów przed próchnicą oraz zmniejszenia nadwrażliwości.

Czy piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego boli?

Nie. Piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego to zabieg bezbolesny. Co więcej, dzięki higienizacji według protokołu GBT®, stosowaniu gąbeczek wybarwiających zamiast płynów (które mogłyby zachlapać unit i Pacjenta) oraz podgrzewanej wodzie, zapewniamy Pacjentowi maksimum komfortu.

Higienizacja Gudided Biofilm Therapy®

W naszych gabinetach wykonujemy higienizację według protokołu Gudided Biofilm Therapy®, która:

  • nie wymaga polerowania, a więc jest znacznie bezpieczniejsza dla szkliwa,
  • usuwa biofilm w 100% w przeciwieństwie do tradycyjnych metod,
  • jest bezbolesna dzięki systemowi NO PAIN®
    oraz umiejętnościom naszych wykwalifikowanych higienistek,
  • zapewnia komfort również Pacjentom z wrażliwymi zębami (dzięki podgrzewanej wodzie),
  • umożliwia szczegółowy instruktaż dla Pacjenta – dzięki gąbeczkom wybarwiającym, higienistka może pokazać Pacjentowi miejsca, które ten nieświadomie pomija w codziennej higienie jamy ustnej (tam, gdzie biofilmu jest najwięcej, preparat wybarwia się najintensywniej na niebiesko/fioletowo),
  • nie brudzi Pacjenta w trakcie zabiegu (precyzyjna aplikacja wybarwiacza za pomocą specjalnych gąbeczek oraz precyzyjnie ukierunkowany strumień piasku).

 

Higienizacja zębów Chorzów Śląsk
Higienizacja zębów Chorzów Śląsk

Efekty higienizacji

Higienizacja to korzyści zdrowotne i estetyczne. W trakcie zabiegu w 100% pozbywamy się biofilmu, niwelujemy przebarwienia, rozjaśniamy uśmiech. Zęby są nie tylko bielsze, ale i gładsze. Regularne usuwanie kamienia i osadu nazębnego zmniejsza ryzyko próchnicy oraz rozwój paradontozy. Pomaga również w utrzymaniu implantów i prac protetycznych, by Pacjent mógł się nimi cieszyć przez długi czas.

Przed i po higienizacji

Kamień nazębny odkłada się najmocniej najczęściej po wewnętrznej stronie zębów. Nie dość, że nieco trudniej dotrzeć tu ze szczoteczką, to w dodatku są to miejsca, których na co dzień nie widzimy, a więc często nieświadomie pomijamy w codziennej higienie jamy ustnej.

Higienizacja zębów przed i po

Kiedy zapisać się na higienizację?

Przyjęło się, że higienizację należy wykonywać średnio raz do roku, jednak częstotliwość zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli Pacjent często spożywa barwiące pokarmy i napoje (np. wypija kilka filiżanek kawy czy mocnej herbaty każdego dnia), a do tego pali papierosy, konieczne będzie częstsze usuwanie osadu i kamienia nazębnego. Po pierwszej higienizacji w Stomatologii Stencel, jedna z naszych wykwalifikowanych higienistek zaproponuje indywidualny harmonogram.

Higienizacja zębów – wskazania i przeciwwskazania

Wskazania:

  • profilaktyka stomatologiczna,
  • przebarwienia,
  • kamień nazębny,
  • zwiększone ryzyko próchnicy,
  • częste spożywanie mocno barwiących pokarmów i napojów,
  • palenie papierosów,
  • leczenie ortodontyczne (higienizację należy przeprowadzić przed, w trakcie i po zakończonym leczeniu),
  • implanty i prace protetyczne w jamie ustnej (dzięki higienizacji dbamy o to, by implanty posłużyły nam jak najdłużej).

Przeciwwskazania:

  • opryszczka na ustach,
  • osteoporoza,
  • ciąża (higienizację można przeprowadzać jedynie w II trymestrze)
  • ból błony śluzowej,
  • owrzodzenia i rany w jamie ustnej,
  • rozrusznik serca (ultradźwięki stosowane przy skalingu mogą zakłócić jego pracę),
  • odklejanie siatkówki oka (nie wolno stosować ultradźwięków),
  • uczulenie na składniki stosowanych preparatów.

W rzadkich przypadkach zabieg higienizacji należy przeprowadzać w osłonie antybiotykowej (np. u osób chorych na cukrzycę czy po przeszczepie). o czym każdorazowo decydują lekarz i higienistka.

Poznaj nasze higienistki

Ile kosztuje higienizacja zębów?

W naszych gabinetach działamy zgodnie z nowoczesną procedurą Guided Biofilm Therapy®, która pozwala na komfortowe i całkowite usuniecie biofilmu w przeciwieństwie do mniej skutecznej higienizacji metodą tradycyjną. Aktualną cenę można zobaczyć poniżej:

Profesjonalna higienizacja
Higienizacja i oczyszczanie zębów 8-etapowym protokołem GBT (Guided Biofilm Therapy) 450 zł
Higienizacja i oczyszczanie zębów 8-etapowym protokołem GBT (Guided Biofilm Therapy) – jeden łuk 300 zł
Higienizacja i oczyszczanie zębów 8-etapowym protokołem GBT (Guided Biofilm Therapy) + preparat vector 550 zł

 

Profesjonalna higienizacja w Chorzowie

Poszukujesz dobrego stomatologa w Chorzowie?

Zadzwoń

 

Najczęściej zadawane pytania na higienizacji

Jak usunąć kamień nazębny?

Pacjenci bardzo często pytają, jak usunąć kamień z zębów domowym sposobem. Tymczasem to niemożliwe. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, z którą może sobie poradzić jedynie wykwalifikowana higienistka stomatologiczna w trakcie profesjonalnej higienizacji. Pacjent może jednak starać się zminimalizować zjawisko mineralizacji, dbając o regularną i dokładną higienę jamy ustnej.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów polega na czyszczeniu szkliwa (usuwaniu osadów, płytkich przebarwień) za pomocą precyzyjnie ukierunkowanego strumienia wody i piasku. Gramatura piasku (mierzona w mikrometrach) oraz siła strumienia są dobrane tak, by zabieg był jednocześnie bezbolesny, skuteczny i bezpieczny dla Pacjenta.

Ile trwa higienizacja?

To zależy od stanu jamy ustnej Pacjenta. W przypadku dużych złogów, higienizacja będzie trwała dłużej. Warto pamiętać, że poza samym zabiegiem, wizyta obejmuje również instruktaż, jak prawidłowo dbać o uśmiech na co dzień. Higienistka za pomocą gąbeczek wybarwiających przedstawia miejsca, które Pacjent nieświadomie pomija przy szczotkowaniu.

Czego nie jeść po higienizacji?

Przez 2 godziny po higienizacji należy zrezygnować z jedzenia. Przez minimum dobę warto stosować tzw. białą dietę (unikać barwiących pokarmów i napojów, takich jak: mocna herbata, kawa, czerwone wino, buraki, jagody, marchew, czerwona kapusta, przyprawa curry) oraz powstrzymać się od palenia papierosów.

Czy higienizacja wybiela zęby?

W większości przypadków higienizacja usuwa płytkie przebarwienia i rozjaśnia uśmiech. Wypiaskowane zęby są gładsze, a więc nieco inaczej odbijają światło, co również wpływa korzystnie na ich wygląd. Jeśli Pacjent oczekuje spektakularnego efektu, warto skorzystać z wybielania laserowego lub nakładkowego.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Piaskowania zębów nie robi się w oderwaniu od całej higienizacji, więc należałoby pytać o to, ile kosztuje higienizacja zębów. Różnie w zależności od regionu i stosowanej metody. W naszych gabinetach wykonujemy higienizację zgodnie z nowoczesną procedurą Guided Biofilm Therapy®, której koszt wynosi 350 zł (usunięcie kamienia, piaskowanie, fluoryzacja).