03
Stomatologia / Uzupełniania ruchome

PROTEZA CAŁKOWITA AKRYLOWA 

To proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku całkowitego ich braku, np. w przypadku bezzębnej żuchwy bądź szczęki. Jej największą zaletą jest niska cena.

PROTEZA CZĘŚCIOWA

To proteza zdejmowana, która odtwarza funkcję żucia, prawidłową artykulację i wygląd w przypadku braku części zębów. Proteza składa się z łuków złożonych ze sztucznych zębów przytwierdzonych do płyty protezy.

 

 

PROTEZA NYLONOWA

To nowoczesne rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Wykonuje się ją ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. Proteza nylonowa jest cieńsza od protezy akrylowej, nie wywołuje reakcji alergicznych, brak w niej metalowych klamer, które czasem się łamią. Zaletą protezy jest jej lekkość i elastyczność oraz mniejszy rozmiar.

PROTEZA SZKIELETOWA

Protezę tego typu można wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych. Zęby filarowe przy tego rodzaju protezie muszą być w dobrym stanie. Metal jest jej głównym materiałem konstrukcyjnym, co stanowi o solidności. Zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym ograniczona się do minimum (co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z silnym odruchem wymiotnym).
Zęby osadzone są w akrylu, który jest połączony z metalem. Przy lekkim uśmiechu widzimy więc tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który doskonale imituje dziąsło.

PROTEZA SZKIELETOWA ACETALOWA 

To alternatywa dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu.
Wykonywane są z acetalu – materiału termoplastycznego, dzięki czemu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Są to jedyne protezy ruchome, w których możliwe jest wykonanie klamer w kolorze zęba (białym) lub dziąsła (różowym). Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe, mocuje się je na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta, dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe.