03
Stomatologia / Uzupełniania ruchome

Proteza całkowita akrylowa
To proteza, która odbudowuje utracone zęby w przypadku całkowitego ich braku, np. w przypadku bezzębnej żuchwy bądź szczęki. Wykonana jest z akrylu. Jej największą zaletą jest niska cena.

Proteza częściowa
To proteza zdejmowana, która odtwarza funkcję żucia, prawidłową artykulację i wygląd w przypadku braku części zębów. Proteza zbudowana jest z łuków złożonych ze sztucznych zębów przytwierdzonych do płyty protezy.

Proteza nylonowa
To nowoczesne rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Proteza taka wykonana jest ze specjalnego elastycznego tworzywa (w przeciwieństwie do protez nylonowych starej generacji), które zapewnia protezie odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. Proteza nylonowa jest cieńsza od protezy akrylowej, nie wywołuje reakcji alergicznych, brak w niej metalowych klamer, które czasem się łamią. Zaletą protezy jest jej lekkość i elastyczność oraz mniejszy rozmiar.

Proteza szkieletowa
Protezę tego typu można wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych. Zęby filarowe przy tego rodzaju protezie muszą być w dobrym stanie. Proteza szkieletowa zbudowana jest z metalu, co stanowi o jej solidności konstrukcyjnej, a zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym jest ograniczony do minimum (co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z silnym odruchem wymiotnym).
Zęby osadzone są w akrylu, który jest połączony z metalem. Przy lekkim uśmiechu widzimy więc tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który doskonale imituje dziąsło.

Proteza szkieletowa acetalowa
To alternatywa dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu.
Wykonywane są z acetalu – materiału termoplastycznego odpornego na zginanie, dzięki czemu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Są to jedyne protezy ruchome, w których możliwe jest wykonanie klamer w kolorze zęba (białym) lub dziąsła (różowym). Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe, mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta, dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Proteza całkowita akrylowa

Proteza częściowa

Proteza nylonowa

Proteza szkieletowa

Proteza szkieletowa acetalowa