03
Stomatologia / Uzupełnienia ruchome

Uzupełnienia ruchome

PROTEZA CAŁKOWITA AKRYLOWA 

Jest protezą, która odbudowuje utracone zęby w przypadku całkowitego ich braku, np. w przypadku bezzębnej żuchwy bądź szczęki. Jej największą zaletą jest niska cena.

W przypadku odbudowy górnego łuku tym rodzajem uzupełnienia protetycznego konieczne jest zabudowanie podniebienia, co dla niektórych pacjentów jest sporym utrudnieniem w użytkowaniu. Brak zębów powoduje gorsze utrzymanie protezy na podłożu, konieczne jest w tym przypadku stosowanie kleju do protez. W celu uniknięcia powyższych problemów zalecamy rozważenie mocowania protezy na implantach. Pozwala to na zredukowanie zasięgu płyty protezy na podniebieniu oraz zmniejszenie jej ruchomości podczas użytkowania.

PROTEZA CZĘŚCIOWA

To proteza zdejmowana, która odtwarza funkcję żucia, prawidłową artykulację i wygląd w przypadku braku części zębów. Proteza składa się z łuków złożonych ze sztucznych zębów przytwierdzonych do płyty protezy.

Proteza akrylowa częściowa i całkowita mogą być stosowane jako uzupełnienia tymczasowe, użytkowane przez pacjenta w okresie gojenia po usunięciu zębów przed zabiegiem implantacji. Możliwe jest wykonanie protezy natychmiastowej, którą pacjent otrzymuje w dniu usunięcia zębów.

PROTEZA NYLONOWA

Nowoczesne rozwiązanie protetyki stomatologicznej. Wykonuje się ją ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na złamanie i znacznie większy komfort użytkowania. Proteza nylonowa jest cieńsza od protezy akrylowej, nie wywołuje reakcji alergicznych, brak w niej metalowych klamer, które czasem się łamią. Zaletą protezy jest jej lekkość i elastyczność oraz mniejszy rozmiar.

PROTEZA SZKIELETOWA

Protezę tego typu można wykonać tylko przy częściowych brakach zębowych. Zęby filarowe przy tego rodzaju protezie muszą być w dobrym stanie. Metal jest jej głównym materiałem konstrukcyjnym, co stanowi o solidności. Zasięg jej płyty w górnym łuku zębowym ograniczona się do minimum (co ma niebagatelne znaczenie dla pacjentów z silnym odruchem wymiotnym).
Zęby osadzone są w akrylu, który jest połączony z metalem. Przy lekkim uśmiechu widzimy więc tylko zęby i ewentualnie różowy akryl, który doskonale imituje dziąsło.

PROTEZA SZKIELETOWA ACETALOWA 

To alternatywa dla klasycznych protez szkieletowych wykonanych z metalu.
Wykonywane są z acetalu – materiału termoplastycznego, dzięki czemu są bardziej estetyczne i idealne dla osób z alergią na metale. Są to jedyne protezy ruchome, w których możliwe jest wykonanie klamer w kolorze zęba (białym) lub dziąsła (różowym). Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe, mocuje się je na klamrach i nie uciskają dziąseł pacjenta, dzięki czemu ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze i bardziej komfortowe.