Dentysta - Stomatolog
NR TEL: 32 241 01 77 / 508 169 997
ADRES: Chorzów, ul. Karpińskiego 3
Dziś czynne od 08:00 do 22:00
Deutsch
facebook

Gaz rozweselający

Ile razy (jeśli w ogóle) słyszeli Państwo zdanie w rodzaju „Ubawiłem się ostatnio u dentysty!" albo „Uwielbiam chodzić do stomatologa, nic mnie tak nie relaksuje."? Dużo częściej słyszy się o tym, że ktoś się panicznie boi fotela dentystycznego i dostaje ciarek na samą myśl o borowaniu, nie wspominając już o leczeniu kanałowym. Na przykład większość dzieci. Niektórzy latami cierpią na uporczywy lęk przed jakimikolwiek zabiegami medycznymi, inni mogli się zrazić nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Jako idealne rozwiązanie dla Pacjentów odczuwających ekstremalny lęk przed leczeniem, proponujemy sedację z użyciem podtlenku azotu (N2O) czyli „gazu rozweselającego." Sedacja polega na wziewnym podaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu, czego bezpośrednim i natychmiastowym efektem jest rozluźnienie fizyczne i psychiczne. Inhalacja wprowadza w stan przyjemnego oszołomienia, w którym zachowana jest świadomość i podstawowe odruchy, ale nie odczuwa się niepokoju czy dyskomfortu podczas zabiegów. Do zalet sedacji z użyciem N2O należy to, że jest absolutnie bezpieczna, w związku z czym może być stosowana także u najmłodszych pacjentów. Trwale obniża także lęk przed każdą kolejną wizytą w u stomatologa.

Naszym Pacjentom oferujemy aromatyzowane maski w trzech smakach (wanilia, mięta, guma do żucia), umilające inhalację.

Sytuacje kliniczne, w których zastosowanie sedacji przynosi najlepsze rezultaty:

 • - Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
 • - Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
 • - Silny odruch wymiotny.
 • - Nadpobudliwość nerwowa.
 • - Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym.
 • - Usuwanie złogów nazębnych.
 • - Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • - Opracowywanie próchnicy początkowej.

Stany chorobowe, w których wskazane jest użycie sedacji wziewnej jako metody z wyboru:

 • - Astma - N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • - Padaczka - zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
 • - Choroby serca - brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy. Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
 • - Nadciśnienie krwi - brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
 • - Hemofilia - dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.

Zaleca się:

 • - ok. 3 godzinną przerwę pomiędzy ostatnim posiłkiem, a zabiegiem z użyciem podtlenku azotu (gazu rozweselającego)
 • - uczestniczenie podczas zabiegu osoby towarzyszącej, ze względu na stan rozluźnienia w jakim znajduje się pacjent
Tekst źródłowy: Morris Clark, Ann Brunick "Podręcznik sedacji wziewnej N2O/O2"
Implanty
Implanty - profesjonalizm i precyzja wykonania
Nasz gabinet jest miejscem, gdzie wykonujemy wysokiej jakości implanty. Do każdego Pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny...
więcej...
Chirurgia stomatologiczna
Chirurgia stomatologiczna
Istota usuwania zęba polega na oddzieleniu go od otaczająch tkanek i bezbolesnym wyjęciu z zębodołu. Pamiętajmy jednak , że wyrywanie zębów to ostateczność i w naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań aby tego uniknąć...
więcej...
Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza - dla Twojego zdrowego uśmiechu
Stomatologia zachowawcza – jest to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem już powstałych ubytków próchnicowych...
więcej...