05
Medycyna estetyczna / Wygładzanie zmarszczek

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są przeznaczone głównie dla osób, które chcą wyeliminować problem zmarszczek (dotyczy to głównie zmarszczek mimicznych). Dlatego tego typu zabiegom poddają się osoby już po 30. roku życia, chcące zachować pogodny wyraz twarzy i jej młody wygląd.

Obecnie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej to najskuteczniejsza terapia przeciwzmarszczkowa. Podana w przykurczony mięsień powoduje jego rozluźnienie, a w konsekwencji ogranicza wpływ mięśni na zmiany skóry. Działanie utrzymuje się około 6 miesięcy (jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji). Po tym czasie można powtórzyć terapię.

Preparat stosowany jest głównie do usuwania bruzd:

  • między brwiami (tzw. lwia zmarszczka)
  • poprzecznych czoła
  • wokół oczu (tzw. kurze łapki)
  • i innych (okolice ust, na brodzie, na szyi)

Zabieg trwa od 15 do 20 minut i jest bezbolesny. Jednakże w przypadku osób o niskim progu bólu można zastosować znieczulenie. Widoczne efekty pojawiają się po 3-5 dniach po zabiegu, ale jego pełne efekty można zaobserwować do dwóch tygodni.

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich może zaistnieć potrzeba uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.