05
Medycyna estetyczna / Lipoliza

Coraz więcej osób pragnie pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i uzyskać wymarzoną sylwetkę. Nie każdy jest jednak wielbicielem siłowni czy diety, z których rezygnuje już po kilku dniach od ich rozpoczęcia. Co więcej, niektóre miejsca naszego ciała są nieczułe na diety czy ćwiczenia, więc problem z wymodelowaniem sylwetki pogłębia się. Z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która oferuje kilka rodzajów lipolizy.

Lipoliza to zabieg kosmetyczny polegający na rozkładzie komórek tłuszczowych za pomocą lasera, ultradźwięków oraz zastrzyków. Jest to trwała metoda usuwania nagromadzeń tkanki tłuszczowej z takich miejsc jak: brzuch, pośladki, uda, biodra, talia, ramiona, okolice kolan, pach, karku, tricepsu, klatki piersiowej. Możliwe jest również modelowanie konturów twarzy, np. likwidacja drugiego podbródka czy worków pod oczami oraz ginekomastii u mężczyzn.

Warto wiedzieć, że komórki tłuszczowe usuwane podczas zabiegu lipolizy nie odnawiają się w miejscu ich usunięcia. Nie należy się więc obawiać, że przy ewentualnym wzroście wagi tłuszcz ulokuje się w tym obszarze ciała, na którym przeprowadzono lipolizę.

RODZAJE LIPOLIZY

Istnieje kilka rodzajów lipolizy. Są one różne w zależności od techniki rozkładania komórek tłuszczowych.

Lipoliza iniekcyjna

Lipoliza iniekcyjna to trwała likwidacja tkanki tłuszczowej wykonywana za pomocą wstrzykiwania odpowiednich substancji. Poprzez wykonywanie nakłuć z mieszanką naturalnego składnika ludzkiego (fosfatydylocholiny) z L-karnityną i deoksycholatem, błona komórek tłuszczowych zostaje rozbita. Trójglicerydy wraz z lipoproteinami wędrują do wątroby, gdzie ma miejsce rozpad tłuszczów i wydalenie ich z organizmu. Nakłucia wykonuje się bardzo cienką igłą, przez co zabieg jest prawie bezbolesny, a zaczerwienienia i siniaki, które są następstwem, utrzymują się tylko przez ok. trzy dni po zabiegu.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej jest nieinwazyjny, a preparat podawany bezpośrednio do tkanki tłuszczowej – w stu procentach bezpieczny dla organizmu. W celu uzyskania zadowalającego efektu należy wykonać serię zabiegów – składającą się z ok. 3 – 6 zabiegów wykonywanych w odstępie ok. 4 – 6 tygodni.

Lipoliza iniekcyjna pozwala zgubić ok. 5 zbędnych centymetrów w obwodzie miejsca, w którym wykonano zabieg. Poza utratą tkanki tłuszczowej, lipoliza stymuluje również regenerację skóry oraz poprawia mikrokrążenie. Czas zabiegu wynosi od kilkunastu do ok. 30 minut, a jego efekty są całkowicie trwałe.

Lipoliza laserowa

Lipoliza laserowa to innowacyjna metoda pozwalająca uzyskać spektakularne wyniki w modelowaniu sylwetki. By rozpocząć zabieg lipolizy laserowej, należy wykonać w skórze niewielkie nacięcia. Powstałe otworki umożliwią wprowadzenie światłowodu i doprowadzenie lasera wgłąb tkanki tłuszczowej. Zadaniem światła laserowego jest rozbicie błony komórek tłuszczowych i uwolnienie znajdujących się w nich trójglicerydów. W efekcie komórki tłuszczowe zmieniają swoją postać na płynną i są odsysane specjalnym cewnikiem lub, w przypadku mniejszej ilości tłuszczu, transportowane do wątroby i naturalnie usuwane z organizmu.

Zabieg lipolizy laserowej jest bardzo skuteczny – w większości przypadków wystarczy tylko jedno podejście. Czas jego wykonania uzależniony jest od obszaru ciała i wynosi ok. 1 – 2 godziny. Do efektów, jakich się można spodziewać, należy zaliczyć m. in. trwałą redukcję tłuszczu i cellulitu, ujędrnienie skóry oraz brak objawu obwisłej skóry.