Dentysta - Stomatolog
Dziś czynne w godzinach
od 08:00 do 22:00
ul. Karpińskiego 3, 41-500 Chorzów

Aparat stały

Aparaty stałe służą do korygowania nieprawidłowości zgryzu znacznie poważniejszych niż w przypadku leczenia aparatem wyjmowanym. Zalecane są zarówno osobom dorosłym, jak i młodzieży - wszystkim mającym zęby stałe. Nie ma jednoznacznie określonej granicy wieku, do której można poddać się leczeniu aparatem ortodontycznym. Długość noszenia aparatu stałego uzależniona jest od wady uzębienia pacjenta.

Aparat stały zbudowany jest z pierścieni, zamków (zaczepów), łuków leczniczych oraz elementów dodatkowych – sprężynek i wyciągów. Pierścienie mocowane są do szkliwa zęba specjalnym klejem, do których za pomocą ligatur, czyli kolorowych gumek, przymocowany jest sprężysty drut. 

Rodzaje aparatów stałych:

Aparaty stałe metalowe


To najpopularniejsza na świecie metoda prostowania zębów. Polega na naklejeniu metalowych elementów na zęby i systematycznej wymianie łuków, czyli specjalnych drucików, które dopasowując się do naklejonych wcześniej elementów, ustawiają odpowiednio zęby, tworząc piękny uśmiech. Do tego aparatu można zastosować srebrne lub kolorowe ligatury.

Aparaty stałe ceramiczne

 To najwyższej jakości aparaty estetyczne. Dzięki specjalnej technologii kleju do mocowania aparatu, nie ulegają przebarwieniu z kawy czy papierosów. Aparat praktycznie niewidoczny na zębach, nadający się do leczenia każdej wady zgryzu. 

Aparaty stałe kryształoweSą to aparaty, których naklejane na zęby elementy są wykonane z przezroczystego materiału, prawie niewidoczne na zębach. Aparaty te można stosować w dowolnej konfiguracji z zamkami metalowymi, np. zamki kryształowe na przednie zęby, a metalowe na pozostałe. Obecnie właściwości zamków kryształowych są takie same, jak metalowych i można stosować je do leczenia wszystkich typów wad. 

Aparaty samoligaturujące

Są to aparaty podobne do tych metalowych i kryształowych. Różnica polega na mechanizmie zamka, czyli elemencie naklejanym do zęba. Nie wymaga stosowania ligatur, czyli elementów łączących zamek z łukiem. W przypadku zamków estetycznych jest jeszcze mniej widoczny, nie zawiera elementów gumowych, które ulegają przebarwieniom. Wizyty kontrolne są rzadsze niż z aparatem stałym.